Önéletrajzírás során számos sablon és típus közül választhatunk. Lényege, hogy áttekinthetően, 2-3 oldalban, releváns képpel ellátva mutassuk be önmagunkat és szakmai rátermettségünket. Fontos az önéletrajzírás során tanúsított igényesség, precizitás, összeszedettség és tagoltság, mert már a jól szerkesztettség is ad egyfajta benyomást, kialakít rólunk egy képet.
Az alábbi önéletrajztípusok közül választhatunk:
- hagyományos
- amerikai
- funkcionális
- europass
- kreatív
A hagyományos típusú önéletrajz:
Elbeszélő stílusban íródik. Nem jellemzi tagoltság, így áttekinthetőség sem. Használata nem annyira javasolt.
Az amerikai típusú önéletrajz:
Informatív, az olvasó számára rendezett, áttekinthető. Időben visszafelé haladva tüntessük fel a tanulmányokat, munkahelyi tapasztalatokat, eredményeket.
A funkcionális típus:
A képességeken és az elért eredményeken van a hangsúly. Funkcionálisan tartalmazza az információkat. Pályamódosításnál ajánlott.
Az europass típusú önéletrajz:
Egy sablon használatával megkönnyíti az önéletrajzírást. Nyolc pontból áll, amely pontok – vagy azok részei – szükség szerint törölhetőek, vagy bővíthetőek:
- Személyes adatok
- Betölteni kívánt munkakör, foglalkozási terület
- Szakmai tapasztalat
- Tanulmányok
- Nyelvtudás
- Egyéni készségek és kompetenciák
- További információk (pl.: referenciák)
- Mellékletek
Amit ne….!:
- Komolytalan email címről lehetőleg ne pályázzunk, célszerű ilyen alkalmakra létrehozni egy a nevünkkel fémjelzett postafiókot!
- fordított kronológia ( a legfrissebb munkáink legyenek legelöl)
- Ne felejtsük el feltüntetni a szakmában eltöltött éveket, időintervallumokat! Kihagyása bizalmatlanságra ad okot.
- Ügyeljünk a helyesírásra!
- Hanyagoljuk a partyfotókat, illetve más szabadidővel kapcsolatos fotókat! Igazolvány, vagy mellképet használjunk üzleti környezetben.
Kíváncsivá tettük?
Amennyiben érdekli a lehetőség, hogy elsajátíthassa a tökéletes CV készítés technikáit, kattintson az email gombra, és írjon nekünk!